Ukrayna Deport Kaldırma

Ukrayna vatandaşı olan kişiler Türkiye’de işlemiş oldukları suçlardan dolayı, deport edilmektedir. Türkiye’ye Giriş Yasağı Türkiye Cumhuriyeti Göç İdaresi Genel Müdürlüğü ve Türkiye Cumhuriyeti İçişleri Bakanlığı tarafından gerekli görülen bazı durumlarda Türkiye’ye giriş yapmak isteyen Ukrayna vatandaşlarına ve Türkiye’den sınır dışı edilen Ukrayna vatandaşlara Türkiye’ye giriş yasağı uygulanmaktadır.

Ukrayna vatandaşlarının Türkiye’ye giriş yasağı nasıl kaldırılır ?

Sorusuna öngörülen durumlar ve yasak uygulaması aşağıda maddeler halinde belirtilmiştir. Deport nedir, deport kararı nasıl kaldırılır ve deport kararının kaldırılması için izlenecek yollar nelerdir?

Sorularınızı cevaplamadan önce deport, yani sınır dışı etme kavramını size açıklamamız doğru olacaktır. Deport, Türkiye’de bulunan yabancıların kanuni düzenlemelere uyulmaması veya yasal yükümlülüklerini yerine getirmemesi nedeniyle sınır dışı edilmesi anlamına gelmektedir.

Deport kararı, 6458 sayılı Yabancılar ve Uluslararası Koruma Kanunu hükümleri uyarınca verilir. İlgili kanunda, deport kararının hangi durumlarda verileceği, sınır dışı etme süreci, itiraz yolları ve diğer hususlar açıkça hükme bağlanmıştır.

Ukrayna Vatandaşları için Sınır Dışı Kararını Kim Verir?

Deport kararı, valilik veya ilgili Göç İdaresi Müdürlüğü tarafından alınmaktadır. Örneğin; İzmir’de fuhuş yapan bir Ukrayna vatandaşı, tespit edilmesi durumunda İzmir İl Göç İdaresi Müdürlüğü tarafından deport kararı verilerek sınır dışı edilecektir. Bu halde kişi fuhuştan deport edilme ile karşı karşıya kalacaktır.

Sınır dışı etme işlemlerine dair değerlendirme ve deport kararı verme süreci en fazla 48 saattir. Deport kararı neticesinde sınır dışı edilen yabancı hakkında ilgili kanuna göre en fazla 5 yıl giriş yasağı uygulanacaktır. Ancak kamu düzeni ya da kamu güvenliği açısından ciddi tehdit bulunması durumunda bu süre en fazla 10 yıla kadar uzatılabilecektir.

Türkiye’ye giriş yasağı süresinin belirlenmesinde deport kararının gerekçesi ve somut olayın özellikleri önem taşımaktadır.

Ukrayna Vatandaşı Türkiye Giriş Yasağı Sorgulama

Türkiye giriş yasağı sorgulama işlemlerini sınır kapılarından ya da ülkenizdeki Türkiye büyük elçiliklerinden ya da konsolosluklarından öğrenebilirsiniz. İzmir deport işlemleriniz için ihtiyaç duyduğunuz deneyimli Avukat Lütfi Kurt ile dosyanız hakkında yüz yüze görüşerek davanın durumu ve deport kaldırma ücreti hakkında en iyi çözümü bulabilirsiniz.

Türkiye'de Vize İhlali Olan Ukrayna Vatandaşlarına Oturma İzni Alıyoruz

İkamet izni almak istediğinizde Avukat Lütfi Kurt sizin adınıza bütün işlemleri yaparak, dosyanızı hazırlar ve ilk başvuruda dilerseniz 2 yıllık ikamet izni alınmasına olanak sağlar.

6 Ağustos, 2020

İzmir Avukat, İzmir Avukatları, İzmir Ağır Ceza Avukatları, İzmir Ağır Ceza Avukatı, İzmir Boşanma Avukatı, İzmir Boşanma Avukatları