Özbekistan Vatandaşları İçin Deport Kaldırma

Özbekistan vatandaşı olan kişiler Türkiye’de işlemiş oldukları suçlardan dolayı, deport edilmektedir. Türkiye’ye Giriş Yasağı Türkiye Cumhuriyeti Göç İdaresi Genel Müdürlüğü ve Türkiye Cumhuriyeti İçişleri Bakanlığı tarafından gerekli görülen bazı durumlarda Türkiye’ye giriş yapmak isteyen Özbekistan vatandaşlarına ve Türkiye’den sınır dışı edilen Özbek vatandaşlara Türkiye’ye giriş yasağı uygulanmaktadır.

Özbekistan vatandaşları hakkında Türkiye’ye giriş yasağı nasıl kaldırılır sorusuna öngörülen durumlar ve yasak uygulaması aşağıda maddeler halinde belirtilmiştir.

Göç İdaresi Genel Müdürlüğü, gerekli durumlarda ilgili kamu kurum ve kuruluşlarının görüşüne başvurarak, Türkiye Cumhuriyeti sınırları dışında bulunup Türkiye Cumhuriyeti kamu düzeni ve kamu güvenliği ya da kamu sağlığı açısından tehdit oluşturma ihtimali açısından ülkeye girmesi tehlikeli bulunan Özbekistan vatandaşları hakkında ülkeye giriş yasağı kararı verebilir.

Türkiye’den sınır dışı edilen Özbekistan vatandaşlarının ülkeye girişinin yasaklanması durumu Göç İdaresi Genel Müdürlüğü ve valiliklerin yetkisinde bulunmaktadır. Giriş yasağı ve deport kararı bu kurumlar tarafından uygulanır.

Türkiye Cumhuriyeti’ne giriş yasağı en fazla 5 yıl sürelidir. Ancak hakkında ülkeye giriş yasağı kararı bulunan Özbekistan vatandaşları Türkiye’nin kamu düzeni, kamu sağlığı veya kamu güvenliği açısından ciddi tehdit yaratma durumundaysa, Göç Genel Müdürlüğü bu kişiler hakkındaki ülkeye giriş yasağı süresini en fazla 10 yıl daha uzatabilir.

Sahip olduğu Türkiye vizesini ihlal eden ve bu durum devlet kurumları tarafından tespit edilmeden önce ülkeden çıkış yapmak için yetkili kurumlara başvuruda bulunan Özbek vatandaşları hakkında en fazla 1 yıl süreyle giriş yasağı kararı verilebilir.

Göç İdaresi Genel Müdürlüğü, hakkında Türkiye’ye giriş yasağı kararı bulunan kişilerin yasağını kaldırabilir ya da ülkeye giriş yasağını kaldırmadan, kişinin belirli bir süre için Türkiye’ye girişine izin verebilir.

Kamu düzeni ve kamu güvenliğinin korunması sebebiyle Özbekistan ülke vatandaşlarının Türkiye Cumhuriyeti’ne girişi Göç İdaresi Genel Müdürlüğü’nün ön iznine tabi tutulabilir.

Özbekistan Vatandaşı Türkiye Giriş Yasağı Sorgulama

Türkiye giriş yasağı sorgulama işlemlerini sınır kapılarından ya da ülkenizdeki Türkiye büyük elçiliklerinden ya da konsolosluklarından öğrenebilirsiniz. İzmir deport işlemleriniz için ihtiyaç duyduğunuz deneyimli Avukat Lütfi Kurt ile dosyanız hakkında yüz yüze görüşerek davanın durumu ve deport kaldırma ücreti hakkında en iyi çözümü bulabilirsiniz.

Özbekistan Vatandaşı Türkiye'de Ne Kadar Kalabilir

Özbekistan vatandaşları Türkiye’ye vize muafiyeti ile gelmektedirler ve en fazla 180 gün içerisinde 90 gün ve her defasında 30 günü geçmemek şartıyla Türkiye’de yasal olarak kalabilirler. Özbekistan vatandaşları Türkiye’ye ilk giriş tarihlerinden itibaren Türkiye’de 30 günden daha fazla kalacaklar ise mutlaka ikamet izni almak zorundadır.

Türkiye’ye ilk giriş tarihinden itibaren 30 gün içerisinde oturma izni almak için başvuru yapmayan Özbekistan vatandaşları 30. Günün sonundan itibaren vize ihlali yapmış sayılırlar, yani kaçak duruma düşerler.

Türkiye’de vize ihlali olan yabancılar ise çok ciddi problemler ile karşı karşıya kalmaktadır. Bu nedenle Türkiye’de vize sürelerinden daha fazla kalacak Özbekistan vatandaşlarına bizim tavsiyemiz Türkiye’de kalacakları süre kadar mutlaka ikamet izni almalarıdır.

Türkiye’de oturma izni almak için sadece pasaportunuz yeterli olduğunu unutmayınız.

Türkiye'de Vize İhlali Olan Özbekistan Vatandaşlarına Oturma İzni Alıyoruz

İkamet izni almak istediğinizde Avukat Lütfi Kurt sizin adınıza bütün işlemleri yaparak, dosyanızı hazırlar ve ilk başvuruda dilerseniz 2 yıllık ikamet izni alınmasına olanak sağlar.

23 Haziran, 2020

İzmir Avukat, İzmir Avukatları, İzmir Ağır Ceza Avukatları, İzmir Ağır Ceza Avukatı, İzmir Boşanma Avukatı, İzmir Boşanma Avukatları