İzmir Deport Kaldırma Nedir ?

Deport Nedir?

Deport Cezası nedir, nasıl kaldırılır ? en çok aranan soruların başında geliyor Gerçekten de özellikle yaz aylarında İzmir bölgesinde birçok kişinin kız arkadaşı deport oluyor. Öncelikle Deport nedir bilmek gerekiyor. Deport başka bir ülke vatandaşının sizin ülkenize girmesi ve yasal bir suç işlemesi ya da vize suresi süresinin geçmesi durumudur. Vize süresini geçirdiği için veya yasal bir suç işlediği için o ülkenin bu kişiyi sınır dışı etmesi olayına biz kısaca Deport diyoruz.

Deport işlemlerinin birçok türü var, genel olarak karşılaştığımız;

  • 5 yıllık deport
  • Süresiz deport

5 yıllık deport en fazla karşılaşılan durumdur.

Deport olan kişinin cezası kaldırılır mı ? Ülkeye tekrar girişi sağlanır mı ?

Kısaca evet, davalar çok hızlı çözülebiliyorsa bazıları çok uzun bir prosedür gerektirebilir. Mesela yasal bir suç işlemiş şahıs, birini bıçaklanmıştır bir uyuşturucu kaçakçılığı yapmıştır veya misal İzmir’de fuhuş yapmıştır. Fuhuş yaparken yakalanmıştır gibi nedenlerle yakalanıp ülkeden sınır dışı yani deport edilir ise bu kişilerin prosedürleri çok daha uzun sürmektedir. Bu yüzden avukatınızla işlem yapmanızı tavsiye edilir. Ama sadece kız arkadaşınız var İzmir’e geldi beraber tatil yaptınız, elimizde olmayan nedenlerden dolayı hastalık vesaire hariç onlar bahane oluyor. Elimizde olmayan nedenlerden dolayı ülkeden vize bitiş tarihinden bir ay geç çıkış yaptı. Bu gibi durumların çözümü, para cezasını ödemektir. Ödenmediği durumda bu kişiler 5 yıl deport olur.

Deport Nasıl Kaldırılır ?

Deport cezasını kaldırma konusundan önce bu ceza nasıl ve neden verilir ona kabaca bir göz atalım. Kız arkadaşınız İzmir’e geldi tatili yaptınız ve tatil bitti fakat vize bitiş tarihinden sonra 3 gün, 5 gün veya 15 gün geçti. Ceza ücreti değişmiyor 3 günde geçse 1 aylık ödüyorsunuz, 5 günde geçse 1 aylık ceza ödüyorsunuz. Kız arkadaşınızın vizesi bitti havaalanına geldi, havaalanında pasaport kontrolünde vizenin geçmiş olduğu ortaya çıkıyor ve önce ofise geçmeniz gerekiyor. Bu vize cezasının ücretinin ödenmesi gerekiyor. Yoksa 5 yıl ülkeden deport oluyorsunuz. Eğer şahsın üzerinde para yoksa veya imkanı yoksa o ücreti orada ödemezse bile pasaport kontrol memuru yurt dışına çıkmasına izin veriyor. Ama artık deport olmuş bir şekilde ülkeden ayrılıyor ve 5 yıl süreyle geri gelemez. Diyelim ki kız arkadaşının başına böyle bir şey geldi, 5 yıl deport aldı ve ülkesine döndü. Gelecek sene siz bu şahsı tekrar geri getirmek istiyorsunuz. Bu durumda önce notere gitmeniz ve kız arkadaşınız için bir tane davetiye yaptırmanız gerekiyor. Yani kısacası ona kefil olacaksınız, noterden bir tane evrak alıyorsunuz. Ama bu çok tehlikeli, yani o kişinin burada yapacağı en ufak suçtan siz sorumlusunuz, başınız ciddi anlamda ağrıyor ve büyük cezalar alabiliyorsunuz. Kız arkadaşınıza veya arkadaşınıza noterden alınan belgeyi gönderiyorsunuz, Türk Konsolosluğu'na gidiyor ve vize için başvuruda bulunuyor. Vizede istenilen belgeleri doldurdu verdi ve diyelim ki vizesi onaylandı Türkiye artık bu şahsa vize verdi.

Deport edilen yabancı nasıl geri gelebilir ?

Bu kişi normal bir şekilde vizesini alıyor uçak biletini alıyor ve Türkiye'ye geliyor Türkiye'ye geldiğinde ülkeye girmeden önce deport para cezası yine bu şahsın karşına çıkıyor. Bu parayı ödemek zorunda, ödemeden kesinlikle ülkeye giremez. Çalışma izni ile nasıl geliyorsunuz ? Türkiye'de bir firma gelmek isteyen kişiye bu yabancı için çalışma vizesine başvuracaklar çalışma vizesine alacaklar. Türkiye’ye girerken yine bu cezayı ödeyecekler yine aynı şekilde değişen bir şey yok bu parayı ödemeden Türkiye'ye giremiyorsunuz. Tabii ki bu sadece vizesini geçiren kişiler için geçerli bir durum. Büyük suçlar fuhuş, kaçakçılık ve benzeri gibi olaylara karışan insanlar için farklı işlem yapılıyor.

9 Haziran, 2020

İzmir Avukat, İzmir Avukatları, İzmir Ağır Ceza Avukatları, İzmir Ağır Ceza Avukatı, İzmir Boşanma Avukatı, İzmir Boşanma Avukatları